Skip to content

2 Gatarz CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block319
Lot54
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,153
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
17%
Improvement Value:$223,900
83%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,522+2.8%
2024$31,633+3.3%
2023$30,623+0.2%
2022$30,576+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft4,153DeedBook 17219, Page 1184Recorded6/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017