Skip to content

1503 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block321.02
Lot15
QualifierC0003
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 7040, Page 545

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5679, Page 25Recorded6/12/2006

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4762, Page 667

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4401, Page 539

Property Sale

Sale
$118,678
DeedBook 3814, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1989