Skip to content

2704 Commons DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Mar 30, 2004

Property Information

Block321.02
Lot27
QualifierC0004
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4402

Building Details

Building Class---
DescriptionCF REGAL I
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,024
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
30%
Improvement Value:$35,000
70%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+3.1%
2024$5,915+3.3%
2023$5,724+0.1%
2022$5,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5340, Page 257

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5247, Page 155

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4162, Page 68

Property Sale

Sale
$119,395
DeedBook 3857, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1989