Skip to content

1101 Cypress LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$109,782
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block321.10
Lot11
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4405

Building Details

Building Class---
DescriptionCF MLL-1070L
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,010
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
81%
Improvement Value:$4,800
19%
Total Assessment$24,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,024+3.1%
2024$2,934+3.3%
2023$2,839+0.1%
2022$2,835+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$109,782

To:

Sq Ft1,010DeedBook 17375, Page 1301

Property Sale

Sale
$62,504
DeedBook 4398, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1997