Skip to content

41 Wilmot StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block46
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,408
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
38%
Improvement Value:$53,600
62%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+2.8%
2024$10,089+3.3%
2023$9,767+0.2%
2022$9,752+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000

Property Built

Built

Year Built: 1950