Skip to content

33 W Amherst StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1900

Last Sale Price
$171,880
Last Sale Date
Jan 13, 2015

Property Information

Block47
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class---
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,146
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
42%
Improvement Value:$35,400
58%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+2.8%
2024$7,135+3.3%
2023$6,907+0.2%
2022$6,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$171,880

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 6660, Page 878Recorded2/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900