Skip to content

15 W Amherst StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,688
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
35%
Improvement Value:$46,700
65%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+2.8%
2024$8,454+3.3%
2023$8,184+0.2%
2022$8,172+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966