Skip to content

54 Agate RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2012

Property Information

Block579
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,679
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
38%
Improvement Value:$56,600
62%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,961+2.8%
2024$10,661+3.3%
2023$10,321+0.2%
2022$10,305+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,679DeedBook 4590, Page 383Recorded12/29/1998

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 3625, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1956