Skip to content

23 Sullivan WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 3, 1996

Property Information

Block584
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
26%
Improvement Value:$79,900
74%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,965+2.8%
2024$12,611+3.3%
2023$12,208+0.2%
2022$12,190+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 4335, Page 737Recorded7/5/1996

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 4010, Page 590Recorded9/25/1992

Property Built

Built

Year Built: 1956