Skip to content

3 Kirklin PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block576
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,082
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
28%
Improvement Value:$86,300
72%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,382+2.8%
2024$13,989+3.3%
2023$13,542+0.2%
2022$13,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,082DeedBook 6651, Page 711

Property Sale

Sale
$194,000

Property Built

Built

Year Built: 1956