Skip to content

24 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block576
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
33%
Improvement Value:$71,100
67%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,653+2.8%
2024$12,308+10.4%
2023$11,146+0.2%
2022$11,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 18582, Page 1961Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

DeedBook 6178, Page 559Recorded7/20/2010

Property Sale

Sale
$133,000

Property Built

Built

Year Built: 1956