Skip to content

16 Banner CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Jun 27, 2005

Property Information

Block576
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,880
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
32%
Improvement Value:$67,600
68%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.8%
2024$11,677+8.7%
2023$10,739+0.2%
2022$10,723+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$472,500

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5516, Page 466Recorded7/8/2005

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 5348, Page 144NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1956