Skip to content

50 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block610
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,428
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
36%
Improvement Value:$59,600
64%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+2.8%
2024$10,801+3.3%
2023$10,456+0.2%
2022$10,440+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 17174, Page 1771Recorded5/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963