Skip to content

7 Gulf RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block587
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
30%
Improvement Value:$65,000
70%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+2.8%
2024$10,801+3.3%
2023$10,456+0.2%
2022$10,440+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5149, Page 838Recorded2/24/2003

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 4283, Page 264Recorded11/13/1995

Property Sale

Sale
$48,750
DeedBook 28220, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1956