Skip to content

56 Agate RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Jun 1, 1994

Property Information

Block579
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
35%
Improvement Value:$59,500
65%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937+2.8%
2024$10,638+3.3%
2023$10,298+0.2%
2022$10,282+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Recorded5/4/1994

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3595, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1956