Skip to content

60 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block580
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
31%
Improvement Value:$67,200
69%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+2.8%
2024$11,373+3.3%
2023$11,010+0.2%
2022$10,994+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

Property Built

Built

Year Built: 1956