Skip to content

8 Arbit RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block582
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
32%
Improvement Value:$57,900
68%
Total Assessment$85,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+2.8%
2024$10,007+3.3%
2023$9,688+0.2%
2022$9,673+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4994, Page 879Recorded12/21/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956