Skip to content

26 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block583
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,082
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
31%
Improvement Value:$73,500
69%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+2.8%
2024$12,413+3.3%
2023$12,016+0.2%
2022$11,998+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 6881, Page 247Recorded10/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956