Skip to content

19 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956
Residential
Vacant

Last Sale Price
$558,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block583
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,176
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
29%
Improvement Value:$72,200
71%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+2.8%
2024$11,899+3.3%
2023$11,519+0.2%
2022$11,501+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$558,000

To:

DeedBook 19119, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1956