Skip to content

22 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block583
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
28%
Improvement Value:$70,900
72%
Total Assessment$97,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+2.8%
2024$11,432+3.3%
2023$11,067+0.2%
2022$11,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 7047, Page 594Recorded9/28/2017

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 5081, Page 893Recorded8/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1956