Skip to content

13 Bruning RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 19, 1992

Property Information

Block587
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
31%
Improvement Value:$67,500
69%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+2.8%
2024$11,408+3.3%
2023$11,044+0.2%
2022$11,027+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4020, Page 181Recorded11/13/1992

Property Built

Built

Year Built: 1956