Skip to content

22 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 7, 1985

Property Information

Block584
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
34%
Improvement Value:$59,600
66%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+2.8%
2024$10,486+3.3%
2023$10,151+0.2%
2022$10,136+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,852

Property Built

Built

Year Built: 1956