Skip to content

5 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jun 17, 2014

Property Information

Block588
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
30%
Improvement Value:$66,400
70%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,309+2.8%
2024$11,000+3.3%
2023$10,648+0.2%
2022$10,632+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 6582, Page 779Recorded6/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956