Skip to content

4 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block589
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,438
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
29%
Improvement Value:$80,500
71%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,662+2.8%
2024$13,288+3.3%
2023$12,864+0.2%
2022$12,845+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

DeedBook 19077, Page 663

Property Sale

Sale
$45,500

To:

DeedBook 28281, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1956