Skip to content

52 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block589
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
41%
Improvement Value:$43,200
59%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+2.8%
2024$8,513+3.3%
2023$8,241+0.2%
2022$8,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

DeedBook 19820, Page 1431

Property Built

Built

Year Built: 1956