Skip to content

12 Sullivan WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$345,500
Last Sale Date
Aug 12, 2002

Property Information

Block589
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,796
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
33%
Improvement Value:$64,400
67%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,537+2.8%
2024$11,222+3.3%
2023$10,863+0.2%
2022$10,847+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,500

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 5092, Page 501Recorded9/19/2002

Property Sale

Sale
$211,250
DeedBook 3667, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1956