Skip to content

27 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block591
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
33%
Improvement Value:$53,900
67%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,712+2.8%
2024$9,447+3.3%
2023$9,145+0.2%
2022$9,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6289, Page 545Recorded9/26/2011

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 6176, Page 440Recorded7/14/2010

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6161, Page 603NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/3/2010

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5227, Page 458Recorded9/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1956