Skip to content

21 Corona Rd(Block 591 Lot 19)East Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block591
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,184
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
27%
Improvement Value:$80,200
73%
Total Assessment$109,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,157+105.6%
2024$6,399-48.4%
2023$12,389+0.2%
2022$12,371+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$473,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 17883, Page 583Recorded5/22/2020

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

DeedBook 3933, Page 104Recorded9/6/1991

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 3719, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1956