Skip to content

16 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block599
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,208
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
30%
Improvement Value:$71,300
70%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+2.8%
2024$11,957+5.6%
2023$11,325+0.2%
2022$11,308+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 18425, Page 1483

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 18425, Page 1483Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$46,800

To:

DeedBook 28180, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1963