Skip to content

46 University RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block600
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,457
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
29%
Improvement Value:$75,400
71%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+2.8%
2024$12,343+3.3%
2023$11,948+0.2%
2022$11,930+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 7029, Page 569Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962