Skip to content

11 Vauxhall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block598
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,457
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
31%
Improvement Value:$73,000
69%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,701+2.8%
2024$12,354+3.3%
2023$11,960+0.2%
2022$11,942+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 6665, Page 200Recorded2/25/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 4540, Page 384Recorded9/16/1998

Property Built

Built

Year Built: 1962