Skip to content

17 Vauxhall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$396,500
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block598
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,457
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
31%
Improvement Value:$70,300
69%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,233+2.8%
2024$11,899+3.3%
2023$11,519+0.2%
2022$11,501+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$396,500

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 5365, Page 169Recorded8/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1962