Skip to content

44 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block610
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,236
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
32%
Improvement Value:$70,100
68%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353+2.8%
2024$12,016+3.3%
2023$11,632+0.2%
2022$11,614+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 17127, Page 1674Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3718, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1963