Skip to content

5 Sherry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block606
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
25%
Improvement Value:$94,800
75%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,078+2.8%
2024$14,666+3.3%
2023$14,198+0.2%
2022$14,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 4679, Page 628Recorded9/7/1999

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 4403, Page 156Recorded4/18/1997

Property Built

Built

Year Built: 1960