Skip to content

11 Sherry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block606
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
37%
Improvement Value:$50,200
63%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.8%
2024$9,248+3.3%
2023$8,953+3.3%
2022$8,668+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5538, Page 702Recorded8/24/2005

Property Sale

Sale
$2,750

From:

To:

Recorded7/27/1990

Property Built

Built

Year Built: 1960