Skip to content

21 Sherry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 20, 1998

Property Information

Block606
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
38%
Improvement Value:$48,200
62%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388+2.8%
2024$9,131+3.3%
2023$8,840+0.2%
2022$8,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 4552, Page 344Recorded10/12/1998

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 4190, Page 177Recorded10/17/1994

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

DeedBook 3922, Page 665Recorded7/16/1991

Property Built

Built

Year Built: 1960