Skip to content

53 Sullivan WayEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001

Last Sale Price
$578,500
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block606
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,784
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
23%
Improvement Value:$103,200
77%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,159+2.8%
2024$15,717+3.3%
2023$15,215+0.2%
2022$15,192+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$578,500

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 5940, Page 850Recorded5/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$61,325

From:

To:

DeedBook 4831, Page 527Recorded10/6/2000

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 3653, Page 382