Skip to content

19 Third StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block69
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,120
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
52%
Improvement Value:$34,100
48%
Total Assessment$71,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,536+2.8%
2024$8,302+3.3%
2023$8,037+0.2%
2022$8,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 5889, Page 464Recorded11/8/2007

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4040, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1960