Skip to content

46 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block610
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,564
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
32%
Improvement Value:$63,700
68%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,249+2.8%
2024$10,941+3.3%
2023$10,592+0.2%
2022$10,576+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 5088, Page 155Recorded9/6/2002

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

DeedBook 4071, Page 483Recorded7/7/1993

Property Built

Built

Year Built: 1963