Skip to content

33 Fourth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block61
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,058
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
50%
Improvement Value:$36,500
50%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+2.8%
2024$8,583+3.3%
2023$8,308+0.2%
2022$8,296+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 6731, Page 638Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$333,500

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 5983, Page 165NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/10/2008

Property Sale

SaleMulti
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 4429, Page 563Recorded7/29/1997

Property Built

Built

Year Built: 1943