Skip to content

8 Icker AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block65
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,048
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
31%
Improvement Value:$39,500
69%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,903+2.8%
2024$6,714+3.3%
2023$6,500+0.2%
2022$6,490+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,400

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 6362, Page 206NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1925