Skip to content

350 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block621
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,542
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
30%
Improvement Value:$43,400
70%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+2.8%
2024$7,240+3.3%
2023$7,008+0.2%
2022$6,998+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 5102, Page 855Recorded10/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1959