Skip to content

16 S Nelson CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block622
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage744
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
29%
Improvement Value:$45,500
71%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695+2.8%
2024$7,485+3.3%
2023$7,246+0.2%
2022$7,235+142.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 17772, Page 733Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 17626, Page 439NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950