Skip to content

12 Dean LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 22, 2006

Property Information

Block628
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage744
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
22%
Improvement Value:$64,800
78%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,012+2.8%
2024$9,739+66.6%
2023$5,844+0.2%
2022$5,835+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 5730, Page 215Recorded10/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1954