Skip to content

23 Victory PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block624
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,094
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
25%
Improvement Value:$55,800
75%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+2.8%
2024$8,688+19.3%
2023$7,280+0.2%
2022$7,269+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 18730, Page 1784Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 6980, Page 231Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 6980, Page 231Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 5975, Page 25NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/14/2008

Property Sale

Sale
$346,500

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 5606, Page 344Recorded1/4/2006

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 5365, Page 424Recorded8/4/2004

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 4732, Page 512Recorded1/18/2000

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 3984, Page 597Recorded6/9/1992

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3751, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1950