Skip to content

20 Sunset BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block727
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,096
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
37%
Improvement Value:$47,800
63%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+2.8%
2024$8,816+3.3%
2023$8,535+0.2%
2022$8,522+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 18328, Page 1767Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 5007, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1954