Skip to content

21 Dean LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Apr 2, 2015

Property Information

Block626
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,080
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
30%
Improvement Value:$43,400
70%
Total Assessment$62,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+2.8%
2024$7,240+3.3%
2023$7,008+0.2%
2022$6,998+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6678, Page 528Recorded4/13/2015

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Recorded2/24/1995

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 29190, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1951