Skip to content

10 Dean LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Apr 29, 2002

Property Information

Block628
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,104
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
27%
Improvement Value:$49,900
73%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+2.8%
2024$7,999+3.3%
2023$7,743+0.2%
2022$7,732+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5065, Page 555Recorded7/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1954