Skip to content

11 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block631
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,850
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
23%
Improvement Value:$64,600
77%
Total Assessment$83,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.8%
2024$9,750+3.3%
2023$9,439+0.2%
2022$9,425+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 18285, Page 814Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

DeedBook 4059, Page 323Recorded5/11/1993

Property Sale

Sale
$102,500

Property Built

Built

Year Built: 1957