Skip to content

19 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 28, 1987

Property Information

Block631
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,590
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
25%
Improvement Value:$55,800
75%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+2.8%
2024$8,688+3.3%
2023$8,410+0.2%
2022$8,398+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,590DeedBook 3659, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1957